Wywyższenie i poniżenie

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami:
«Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze.
Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią.
Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.
Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów.
Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach.
Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.
Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście.
Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.
Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.
Największy z was niech będzie waszym sługą.
Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Mateusza 23,1-12.

Jakbyście mieli wskazać jeden fragment z dzisiejszej Ewangelii, który wywarł na was największy wpływ, to które byłoby to zdanie? Mnie najbardziej poruszyło zdanie *Mówią bowiem, ale sami nie czynią. *Dlaczego? Ponieważ jest to postawa, z którą wielokrotnie spotykamy się również dzisiaj i dotyczy ona nie tylko kwestii wiary. Zauważcie, że często doradzają nam osoby, które tak naprawdę są „napakowane” wiedzą teoretyczną, ale nigdy nie wypróbowali jej w praktyce. Dla przykładu, na uczelni wykładają osoby, które mówią o biznesie, a sami nigdy nie założyli własnej działalności gospodarczej. W kwestii małżeństwa i wychowania dzieci, dostajemy całą masę wskazówek od osób, których małżeństwo się rozpada lub już się rozpadło, a co do dzieci, doradzają nam osoby, które swoich dzieci nigdy nie miały.

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam, że wywyższanie się i uznawanie za wszechwiedzących jest złe, ponieważ wywyższając się, automatycznie kogoś poniżamy, a nasze poczucie wartości, jest budowane kosztem innych osób. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i nie ma potrzeby, abyśmy się się wywyższali.

Zastanów się dzisiaj proszę, czy czasem nie budujesz swojego poczucia wartości kosztem innych, czy nie doradzasz komuś w temacie, w których tak naprawdę się nie znasz i możesz więcej szkody wyrządzić, niż samej pomocy? Budujmy swoją postawę w oparciu o Boga, dla którego każdy z nas jest siostrą i bratem i pamiętajmy Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.