Bądźcie miłosierni

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny.
Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.
Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”.

Łukasza 6,36-38.

Czytając dzisiejszą Ewangelię myślę, że każdy z nas był po obu stronach, o których mówi do nas Jezus. Każdy z nas kogoś osądził, ale również sam został przez kogoś osądzony. Każdy z nas potępił kogoś, ale również jego postawa i czyny, były potępiane przez innych. Przypomnij sobie teraz proszę, jakie uczucia towarzyszyły Ci gdy to Ty oceniałeś, a jakie emocje miałeś w sobie kiedy to Ciebie oceniali?

Jezus pokazuje nam dzisiaj kolejne wskazówki ku temu, abyśmy nauczyli się prawdziwie kochać bliźniego. Uwielbiamy być chwaleni, ale czy sami chwalimy? Cieszymy się gdy ktoś nas nie ocenia tylko szanuje nasze poglądy i decyzje, a czy Ty sam czasem nie oceniasz?

Dzielmy się z innymi tym, co w nas najlepsze. Często słyszymy, że dawanie prezentów sprawia nam o wiele więcej radości niż ich przyjmowanie. Tak samo jest z dobrym słowem, które dajemy innym. Niech ten dzień dzisiejszy będzie pełen pochwał, wsparcia, zrozumienia, szacunku i miłości, którą obdarujemy naszych bliźnich. Amen!