Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła.
A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód.
Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem».
Lecz On mu odparł: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”».
Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na szczycie narożnika świątyni
i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: „Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».
Odrzekł mu Jezus: «Ale jest napisane także: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».
Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych
i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon».
Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».
Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

Mateusza 4,1-11.

W dzisiejszej Ewangelii Mateusz opisuje przebieg próby ciała, duszy i ducha Jezusa, jego ziemskiej, ludzkiej natury. Próbie poddał się napełniony Duchem Syn Boga, próbie zostało poddane Jego całe człowieczeństwo. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ilu próbom każdego dnia Ty jesteś poddawany?

Nasze życie składa się z nieustannych wyborów, które mogą nas przybliżyć do Pana Boga lub oddalić nas od Niego. Zastanawiałeś się kiedyś, czym się konkretne kierujesz gdy podejmujesz decyzje? Patrzysz na swoje dobro i wygodę czy raczej Twój wzrok skierowany się na drugiego człowieka? Podejmując decyzje, kierujesz się dążeniem do powiększania własnego majątku, czy może Twoje działania zmierzają do ubogacania innych swoją postawą i działaniami? Każdego dnia zły próbuje nas podejść pięknymi rzeczami, które mają nas zadowolić tu i teraz, chce nam ofiarować władzę nad innymi, aby Ci nam się podporządkowali i nas się bali. Pytanie brzmi: jak Ja sobie radzę z pokusami tego świata?

Niech ten dzisiejszy dzień sprawi, że pojawi się w nas refleksja nad naszymi decyzjami i wartościami, którymi się kierujemy w naszej codzienności. Niech Wielki Post będzie czasem, w którym otworzymy nasze serca na działanie Ducha Świętego, z którego pomocą, o wiele łatwiej będzie nam walczyć z naszymi pokusami i słabościami. *Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. *Amen.