Odpocznij

Po swej pracy apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali.
A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu.
Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne osobno.
Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili.
Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum i i zdjęła Go litość nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać.

Marka 6,30-34.

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam jak bardzo ważny w naszym życiu jest … odpoczynek. Jezus słuchając swoich uczniów, którzy opowiadali Mu „co zdziałali” na pewno widział ogromne zmęczenie na ich twarzach, więc powiedział im, aby poszli odpocząć na miejscu pustynnym. Należy zwrócić uwagę na pewien szczegół a mianowicie, mieli oni odpocząć … osobno. Co to oznacza?

Pewnie znacie ludzi, którzy mówią „*Ja najlepiej odpoczywam w ruchu/ w towarzystwie/ na imprezie”. *Nie wątpliwie jest to świetna forma wypoczynku. Natomiast Jezus pokazuje nam dzisiaj, że nic nie zastąpi odpoczynku w odosobnieniu. Taki odpoczynek zbliża nas do Boga, a Bóg jest źródłem Siły, którą mamy odzyskać odpoczywając. Ja sam uwielbiam odpoczywać we wszelkich aktywnościach np. idąc biegać. Nawet po bardzo ciężkim i wyczerpującym tygodniu, gdy tylko zbliża się czas, aby pograć w piłkę nożną, zawsze znajduję w sobie dodatkowe pokłady energii. A po powrocie i kąpieli czuję, że mógłbym jeszcze coś konstruktywnego porobić. Natomiast, również potrzebuje czasu tylko dla siebie, na swoim „miejscu pustynnym”. Wtedy mówię Żonie, że chcę pobyć sam, a Ona doskonale to rozumie.

A czy Ty masz swoje „miejsce pustynne”? Masz taki czas w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca, że jesteś** tylko Ty i Bóg**? Jeżeli nie, to wygospodaruj proszę trochę czasu na tą formę wypoczynku. Jezus nas do niej zaprasza, pokazując jednocześnie jak ten odpoczynek jest nam potrzebny i niezbędny. Amen.