/ bez dodatków

Zdrowe mleko roślinne - wybierz swoje ulubione!

Dla osób takich jak ja – z nietolerancją laktozy – mleka roślinne to prawdziwe uratowanie życia! Mleko migdałowe, które zrobiłam ma mnóstwo witamin i minerałów, które naturalnie dostarczam organizmowi (organizmom, bo Kuba pije we mnie 😉 ) pijąc takie zdrowe mleczko.**
Co potrzeba?**

  • szklanka migdałów (super też sprawdza się mleko z nerkowca, z orzechów laskowych, pekan, brazylijskich, z konopi, z ryżu, nawet z ugotowanej kaszy jaglanej czy niesiarkowanych wiórek kokosowych – każde jednak mleko ma swoją charakterystykę, eksperymentuj, smakuj i wybierz najlepsze dla Ciebie)
  • 3 szklanki wody
  • sitko z małymi oczkami

Szklankę migdałów (albo inny składnik z wyżej wymienionych z którego chcę zrobić mleczko) zalewam wodą na całą noc. Rano odlewam wodę. Namoczone orzechy wrzucam do blendera i dodaję 3 szklanki wody. Wszystko dokładnie blinduję, a później przez gęste sitko odcedzam mleczko od pulpy.

Z pozostałej pulpy najczęściej robię twarożek lub po prostu dodaję do ciasta, jeśli takowe piekę w tym czasie 🙂

Czemu nie kupuję roślinnego mleka? Jak poczytasz skład tego mleka to zrozumiesz 😉 jak sama zrobię mleczko to wiem, co piję. Domowe mleko roślinne ma też o niebo lepszy smak niż kupny, a witaminy i minerały nie czekają w kartonie na półce tylko od razu są wchłaniane!

Sam się przekonaj 🙂 Które jest Twoje ulubione?

Zdrowe mleko roślinne - wybierz swoje ulubione!
Share this