/ bliscy

Czyń dobro!

Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli.
Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów».

Marka 3,20-21.

Dzisiejsza Ewangelia jest krótka, ale bardzo dosadna i treściwa! Jezus oraz cuda, które czynił sprawiły, że *tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. *Zauważmy, że dwa dni temu czytaliśmy w Ewangelii: *A szło za Nim wielkie mnóstwo ludu z Galilei. Także z Judei, z Jerozolimy, z Idumei i Zajordania oraz z okolic Tyru i Sydonu szło do Niego mnóstwo wielkie na wieść o Jego wielkich czynach. *Dziś znów Ewangelista pisze o tłumach tak wielkich, że nie mogli się nawet posilić! Co robi Jezus? On tak bardzo jest pochłonięty okazywaniem miłości innym, uzdrawianiem ich oraz przemawianiem do nich, że nawet Jego bliscy chcieli Go … powstrzymać! Coś niesamowitego! Dodatkowo uważano, że „Odszedł od zmysłów” czyli po prostu zwariował! Jezus czyni tyle dobra, a nawet Jego bliscy uważają, że zwariował, czy my to w ogóle dostrzegamy?!

Uważam, że dzisiaj również mamy bardzo wiele sytuacji, w których czynimy lub też zamierzamy czynić dobro, a słyszymy od innych np. *oszalałeś?!, daj sobie spokój! po co Ci to? zostaw go, sam jest sobie winien. *Zadziwiające jest to, że inni mogą tak reagować na kogoś, kto czyni dobro, przecież to jest wręcz nielogiczne! Podam jeden przykład takiej sytuacji, a wam na pewno od razu inne sytuacje przyjdą na myśl. Idziesz z kimś i widzisz człowieka, który leży na chodniku. Ty chcesz zareagować i podejść do tego człowieka, aby mu pomóc. Na to Twój znajomy mówi „zostaw go, pewnie jest pijany”. Wiecie … mój tata kiedyś wracał z pracy i upadł na chodnik, ponieważ dostał … ataku serca. Zanim podeszła do niego pewna Pani, minęło go wiele osób, którzy myśleli pewnie w kategoriach „pijak”. Gdyby nie ta Pani, mój tata mógłby … .

Skoro samego Jezusa uznawano za szaleńca, tylko dlatego, że czynił dobro i okazywał ludziom miłość, nie dziwmy się, że my również wyróżniając się z tłumu troską o innych oraz chęcią czynienia dobra, także spotykamy się z różnymi reakcjami. Jednak nie ma nic wspanialszego niż to, że postępujemy z miłością do bliźnich i do samych siebie, ponieważ tak czynił sam Jezus! Amen.

Czyń dobro!
Share this