Bądź jak Natanael!

Jezus postanowił udać się do Galilei. I spotkał Filipa. Jezus powiedział do niego: «Pójdź za Mną».
Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra.
Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa z Nazaretu».
Rzekł do niego Natanael: «Czyż może być co dobrego z Nazaretu?» Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz».
Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: «Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu».
Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?» Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym».
Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!»
Odparł mu Jezus: «Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to».
Potem powiedział do niego: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego».

Jana 1,43-51.

Zawsze ceniłem sobie ludzi, którzy wprost i bez ogródek potrafią wypowiedzieć swoje zdanie. Natanael, z pewnością do takich osób należał, potwierdzając swoje niedowierzanie słowom Filipa nt. Jezusa, mówiąc *Czyż może być co dobrego z Nazaretu? *Jednak pomimo tak wielkiego niedowierzania, Natanael udaje się z Filipem, aby się przekonać, czy naprawdę spotkał Jezusa.

Myślę, że my często zachowujemy się jak Natanael i na początku negujemy coś i nie dowierzamy, ale jednak chcemy się przekonać na własne oczy, czy aby na pewno jest tak, jak myślimy. Jezus bardzo często był wystawiany na próby, nawet przez swoich uczniów, którzy byli z Nim najbliżej. Skoro uczniowie mieli różnego rodzaju wątpliwości, to my oczywiście również bez tych wątpliwości się nie obejdziemy. Jest to całkowicie normalne i oczywiste. Natomiast wystawianie Boga na próbę, jest już niedopuszczalne!

Zastanów się, czy czasem w swoich modlitwach nie targujesz się z Bogiem i mówisz *Pani Boże Ja zrobię dla Ciebie … , ale Ty pomóż mi w … . * A może zdarza Ci się mówić skoro na prawdę jesteś Bogiem i zależy Ci na mnie, to przyjdź i pomóż mi właśnie teraz, a jak nie to … . Nick Vujicic powiedział *Wierzę, że jeśli Bóg nie zsyła Ci cudu, to dlatego, że Ty jesteś cudem Bożym dla czyjegoś zbawienia. *Kochani Bóg wszystko wie! Wiedział, że Natanael, będzie miał duże wątpliwości i zna również nasze słabości i lęki. Nick Vujicic jest osobą, która może mieć duży żal do Boga, za to, że nie ma kończyn, natomiast Bóg wiedział, że bez cudu uzdrowienia, Nick będzie cudem Bożym dla zbawienia innych. Tak samo jest z nami, skoro Bóg nie wysłuchuje (według nas), naszych próśb, to znaczy, że świetnie sobie poradzimy z tym co już mamy!

Nie przejmuj się tym, że masz wątpliwości, ponieważ one są nam ludziom, całkowicie normalne, ale idź z Bogiem odważnie do przodu i zaufaj mu w pełni! Natanael uwierzył pomimo swoich początkowych wątpliwości, ale stało się dlatego, ponieważ mimo wszystko poszedł z Filipem i chciał się przekonać na własne oczy. Ty również idź w stronę Boga, pomimo trudności, lęków i niepewności, a ujrzysz *niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego. *Amen!