Jasna strona gniewu

Często słyszę, że gniew jest czymś złym. To nie zawsze jest prawda! Gniew coś nam mówi, o nas samych. Gniew to naturalna reakcja zachęcająca do walki z niesprawiedliwością. Denerwujemy się, gdy widzimy ludzi pozbawionych podstawowych środków do życia. Gdy to widzimy – rośnie w nas wzburzenie. Jednak gniew nie powinien być naszą motywacją do działania, choć jednocześnie jest on katalizatorem naszych poczynań. Na dłuższą metę jednak warto przypominać sobie, że sprawiedliwość jest w rękach Boga, a my jesteśmy częścią Jego planu.

W Biblii niejednokrotnie pojawiają się fragmenty mówiące o Bożym gniewie, choć dla wielu jest to sprzeczność, bo jak Bóg, który jest miłością może się gniewać? Trzeba podkreślić przy tym, iż gniew Boga nigdy nie jest przypadkowy ani impulsywny, a zawsze jest skierowany przeciwko złu. To tak jak rodzic, który jest zagniewany z powodu postępowania dziecka, ale nie przestaje go kochać!

Pan Bóg w kółko przypomina nam, że wzrastamy, gdy modlimy się do Niego i karlejemy, gdy nie mamy z Nim relacji. Boga złości to, że Jego dzieci same siebie niszczą! Nasz Bóg jest pełen pasji i Jego gniew niczym nie przypomina pijanego taty, który robi awanturę w domu lub rozkapryszonego dziecka, któremu tata zabrał zabawkę. On się denerwuje, gdy uparcie robimy sobie krzywdę. Czy podobałby się nam Bóg obojętny na nasze wzloty i upadki?
Pismo Święte niejednokrotnie mówi, że Bóg jest „powolny w gniewie„, co oznacza, iż ciężko Boga zdenerwować.  Biblia odnotowuje także, że Bóg myśli zanim coś zrobi. To też ważna wskazówka dla tych, którzy stworzeni są na Jego podobieństwo. W 32 rozdziale Księgi Wyjścia Bóg reaguje złością, bo wybrany przez Niego lud podrzuca Go i zaczyna oddawać cześć złotemu cielcowi, w ten sposób poniżając się. Wtedy Bóg mówi, że ich ukarze , ale Mojżesz prosi Boga, aby tego nie robił. Bóg więc zmienia swoje podejście i uśmierza swój gniew.

Gniew sam w sobie mówi nam o tym, co jest dla nas ważne, o co jesteśmy gotowi walczyć, a nierzadko wskazuje czego nam brakuje w życiu. To jest znak, który odpowiednio czytając możemy ukierunkować ku Dobru, a nie ku zniszczeniu lub autodestrukcji. Obserwuj swoje emocje i nie neguj ich analizując, że te są złe, a te dobre. One – tak jak omawiany tu gniew – coś Ci mówią. Usłyszysz co?