Jezus przemówił tymi słowami: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych.
Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».

Mateusza 11,28-30.

Dzisiejszy fragment Ewangelii jest krótki, ale jak zawsze bardzo treściwy. Jak często zdarza wam się, że emocje biorą górę i zaczynacie krzyczeć, złorzeczyć, obrażać innych lub po prostu przestajecie się do kogoś bliskiego odzywać? Często myślimy sobie, że nasze kłopoty miną jak zmienią się warunki zewnętrzne – dostanę podwyżkę, przyjmę nowego pracownika do firmy, moje dzieci przestaną chorować, pogoda za oknem się poprawi i wyjdzie słońce lub wręcz wmawiamy sobie, że przecież takie jest życie ludzkie i trzeba cierpieć. Dziś Jezus mówi nam … jak zawsze zresztą … zupełnie coś innego!

Jezus zachęca nas, abyśmy Go naśladowali i mówi *jestem cichy i pokorny sercem. *Co to oznacza dla nas? Zastanów się jak wiele problemów i nerwów pojawia się w twoim życiu tylko dlatego, że chcesz pokazać swoją wyższość, udowodnić swoją rację, a twoje podejście do innych ludzi, współpracowników, rodziny jest egocentryczne, samolubne i nastawione na twoją wygodę, rację i korzyść?

Postawa Jezusa jest pełna pokory oraz łagodności i do takiej postawy jesteśmy zachęcani. Oczywiści nie ma tutaj mowy o pobłażliwości dla zła i Jezus też parę razy mocno się zdenerwował, tak jak np. wtedy gdy wyrzucał ze świątyni ludzi, którzy zamiast się w niej modlić, zrobili z niej targowisko. Kto bierze na siebie „jarzmo” Jezusowej Miłości, zamiast jarzma walki o górowanie nad innymi, staje się człowiekiem silnym i wypoczętym.

Zastanów się dzisiaj, kiedy ostatnio poniosły Cię emocje i czym one były spowodowane? Może gdyby Twoja postawa wówczas była inna, udało by się takiej nieprzyjemnej sytuacji uniknąć? Bierzmy przykład z Jezusa i niech nasza postawa będzie pełna pokory, która nie tylko pozwoli nam uniknąć wielu przykrych sytuacji, ale również zbliży nas do samego Boga. Amen.