Módl się jak dziecko

Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».
Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie.
Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».

Łukasza 10,21-24.

W dzisiejszym świecie również często słyszymy, że dany człowiek jest mądry lub roztropny z racji swojego wykształcenia lub zasad, którymi się w życiu kieruje, ale mamy też ludzi których nazywamy prostaczkami. Czy określenie to, kojarzy wam się pozytywnie, czy raczej jest ono bardziej o zabarwieniu negatywnym? Chciałbyś, aby ktoś nazwał Cię prostaczkiem? Ja przyznam, że wolałbym być nazywany nieco inaczej.

Natomiast Jezus używając tego słowa, mówi o ludziach, którzy prostotą i otwartością na świat przypominają dziecko. Gdy popatrzymy na dzieci zauważymy, że ich ruchy są niczym nieskrępowane, podobnie jak opinie które wygłaszają. Dziecko (przynajmniej do pewnego wieku) zawsze odpowie Ci szczerze i prosto z mostu, na co rzadko stać osobę dorosłą.

**Podobnie jest ze Słowem Bożym, które czytamy każdego dnia. Jezus chodził po tym samym świecie, po którym my chodzimy i spotykał podobnie jak my przeróżnych ludzi, którzy byli wobec Niego, mniej lub bardziej przyjaźni.**My również, każdego dnia spotykamy przeróżne charaktery, sytuacje życiowe i problemy, a Pismo Święte w swej prostocie, ma dla nas odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Zamiast czytać Pismo Święte i mówić, że jest ono napisane zbyt trudnym językiem, wczujmy się w historie tam zawarte i przenieśmy je do naszego życia. Historie te przecież  działy się na tej samej ziemi tylko … troszkę wcześniej.

Prostota nie jest niczym złym i doskonale współgra z miłością oraz szacunkiem, a wywyższanie się i uważanie się za lepszych, stoi z miłością w konflikcie.** Niech nasz dzień dzisiejszy pozwoli Ci w prostych słowach modlitwy, zwrócić się do Pana ze sprawami, które dotychczas zostawiłeś dla siebie, ponieważ brakowało Ci słów, którymi mógłbyś je wyrazić. Niech Twoja modlitwa będzie jak modlitwa dziecka, które w najprostszy i najszczerszy sposób mówi swemu Ojcu czego pragnie.** Amen.