Co zrobić, gdy jest się pod presją?

W naszej pracy zawodowej często jesteśmy poddawani stresującym sytuacjom, gdzie spokojne rozważenie za i przeciw jest luksusem.

Właśnie dlatego zebraliśmy kilka metod, które używamy, gdy musimy zadecydować/działać pod presją.

**PAUZA
**To najważniejsze. Przemek jest w tym Mistrzem, a ja muszę wciąż się uczyć 😉 Pauza to w praktyce zdanie „muszę o tym pomyśleć” albo „dam Ci znać jutro, ok?”. To zasygnalizowanie, że sprawa jest warta, aby ją przeanalizować w danym okresie czasu. Reagując impulsywnie i bez zastanawiania zwiększamy prawdopodobieństwo podjęcia niewłaściwej decyzji.

Mów otwarcie
Nie wchodź w walkę, gdy ktoś Cię atakuje. Mów rzeczowo o co Ci chodzi. Nie atakuj drugiej strony. Jasno i asertywnie wyraź swoje obawy.

Bądź aktywny
Aktywność fizyczna (np. basen, biegi, rozciąganie) aktywuje mózg, aby mógł uspokoić się i pomyśleć konstruktywnie. To dlatego wielu znanych biznesmenów w trakcie pracy idzie na golfa. Raz, że to miejsce spotkań biznesowych, a dwa – dają swoim umysłom obciążonym przez podejmowanie trudnych decyzji moment na wytchnienie. Dzięki temu są skuteczni.

Zwolnij
Starannie rozważ słowa, aby nie powiedzieć czegoś, czego będziesz potem żałował. Jak zaczniesz ważyć słowa zamiast zranionych emocji dojdzie do głosu „chłodne myślenie”.

Oddychaj
W sytuacji stresowej nasz oddech jest płytszy, jak zrobisz kilka głębokich oddechów poczujesz się lepiej, bo dotlenisz organizm, a Twoje myśli przestaną Cię chłostać. Będziesz w stanie poszukać rozwiązania zamiast skupiać się na byciu ofiarą.

Mów za siebie
Wyrażaj siebie, zacznij od zdań zaczynających się od „ja”. Opisz jak się czujesz, ale nie wytykaj palcami innych, aby nie zaogniać sprawy. Nie oskarżaj! Jednak nie ukrywaj co dana sytuacja w Tobie wzbudza, takie przemilczane emocje się kumulują, a to nie wpływa dobrze na Twoje zdrowie.

Z przymrużeniem oka
Jeśli sytuacja na to pozwala – wspólnie wyśmiejcie problem. Czasem takie wspólne obśmianie problemu pomaga nabrać dystansu, spuszcza ciśnienie i pozwala świadomiej myśleć.

Skorzystaj z pomocy
Proszenie o pomoc jest oznaką świadomości, a nie braku siły! Czasem spojrzenie zupełnie inne niż Twoje, pozwala w sytuacji trudnej dostrzec szansę/naukę/sposób na rozwój. Warto omówić z osobami niezaangażowanymi w temat zanim podejmie się działania.

Aby pomóc Ci podjąć mądre decyzji poddaję klika propozycji działań/lub zaniechań jakie wyszły mi na dobre – może Cię to zainspiruję. Mam nadzieję, że pomoże podejmować trafne decyzje:

  1. Powiedz Bogu czego chcesz i czego się obawiasz
  2. Pozwól Bogu mówić do siebie
  3. Porozmawiaj z kimś, kogo szanujesz
  4. Poćwicz
  5. Przez chwilę bądź w odosobnieniu
  6. Mów do siebie głośno – zacznij od tego co wiesz. Posłuchaj jak to brzmi i rozważ czy te słowa nie mogą być inaczej odebrane
  7. Pamiętaj, że Bóg ma dla Ciebie plan i módl się, abyś wypełnił Jego wolę
  8. Bądź cierpliwy
  9. Podejmuj decyzje z modlitwą
  10. Przemyśl konsekwencje swojej decyzji