Jezus powiedział do swoich uczniów: «Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników.
Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.
Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony.
Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.
A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią.
I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich.
Ale włos z głowy wam nie zginie.
Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

Łukasza 21,12-19.

Jak często zdarza Ci się sytuacja, w której wiesz co Cię czeka np. dziś wieczorem i będzie to dla Ciebie stresująca okoliczność, a już z samego ranka szukasz usprawiedliwienia dla siebie, do tej sytuacji, która nadejdzie wieczorem? Bardzo mocno chronimy siebie samych od złych opinii na nasz temat, nie lubimy mówić o naszych porażkach, a już na pewno nie znosimy gdy ktoś zachowuje się tak jakby był pępkiem świata. I to wszystko jest zupełnie naturalne dla nas ludzi.

Natomiast, gdy jesteśmy blisko Pana i Jemu ofiarujemy nasze życie, to zauważymy, że w trudnych dla nas sytuacjach, będzie przez nas mówił Duch Święty, a stres związany z daną sytuacją, będzie o wiele mniejszy. Nie tłumaczmy się przed innymi, ponieważ gdy nasze dni tutaj na ziemi dobiegną końca, wówczas staniemy przez Bogiem, a nie przed sąsiadem, naszą mamą czy znajomymi. Żyjmy tak, abyśmy mogli bez zażenowania i wstydu stanąć przed Bogiem i powiedzieć, że żyliśmy zgodnie z Jego nauką i szerzyliśmy Królestwo Boże na ziemi, swoją … codziennością!

Będziemy często wyśmiewani z powodu naszej wiary i gdy nasza wiara będzie tylko polegała na odhaczaniu Mszy Świętej w niedziele, będziemy się z niej tłumaczyć innym oraz usprawiedliwiać swoje zachowania. Jednak ufając prawdziwie Bogu, będzie przez nas mówił Duch Święty i w adekwatnej sytuacji, wypłynie przez nas mądrość, zamiast złości, przekleństw czy poczucia braku zrozumienia.

Być może dzisiaj jest przed Tobą jakieś trudne i ważne spotkanie np. prezentacja w firmie lub rozmowa kwalifikacyjna. Być może masz przed sobą trudną rozmowę z Mężem, Żoną lub dziećmi, a może wahasz się już ok kilku dni/tygodni/miesięcy, a może i lat, czy iść do spowiedzi Świętej. Pomódl się o to, aby przemawiał przez Ciebie Duch Święty, ponieważ Jezus mówi do Ciebie, że nawet w najcięższych chwilach, gdy jesteś z Nim – włos Ci z głowy nie spadnie. Amen.