Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie;
i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest».
Do uczniów zaś rzekł: «Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie.
Powiedzą wam: „Oto tam” lub: „Oto tu”. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi.
Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, świeci od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego.
Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie».

Łukasza 17,20-25.

Dzisiejszy fragment Ewangelii jest jednym z moich ulubionych. Dlaczego? Jeszcze parę lat temu, mógłbym zadać Jezusowi dokładnie to samo pytanie co faryzeusze. Wiedząc, że Jezus czynił spektakularne cuda i wskrzeszał, uzdrawiał z nieuleczalnych chorób, chodził po wodzie itd, mówiłem sobie „przecież dziś nic podobnego się nie dzieje?”. Mówiąc wprost, moja raczkująca wiara, czekała na „fajerwerki” i jakieś spektakularne wydarzenia m.in. w moim życiu.

Dzisiaj natomiast, dostrzegam te cuda każdego dnia np.w osobie mojej Żony, której zdrowie, a konkretnie hormon tarczycy TSH w 6 miesięcy zmniejszył się z poziomu 170 do nieco poniżej 2, dzięki czemu mogliśmy zostać rodzicami. Czyż to nie wspaniały cud? Każdego dnia wstaje i mam do zagospodarowania kolejne 24h mojego życia, czyż to nie wspaniałe? Jestem zdrowy, mam sprawne kończyny i mogę funkcjonować samodzielnie. Doświadczam, ale też ciągle się uczę relacji z Bogiem, dzięki czemu jestem silniejszy i bardziej pewny siebie. Mógłbym tak wymieniać praktycznie bez końca!

Dziś Jezus mówi nam, że Królestwo Boże jest wokół nas, tylko my ciągle czekamy na coś głośnego i widowiskowego, ponieważ w czasach w których żyjemy często coś głośnego jest kojarzone z czymś ważnym. A tymczasem jesteśmy już teraz w środku wspaniałych wydarzeń, które sprawiają, że Królestwo Niebieskie na ziemi się rozszerza coraz bardziej. A wszystko to dzieje się bez specjalnego szumu i rozgłosu, natomiast w sposób ciągły każdego dnia!

Na koniec przyszedł mi na myśl jeszcze jeden przykład. Gdy ktoś ogłosi datę końca świata, mówią o tym w mediach, kawiarniach, szkołach, pracy, a potem nic z tego nie wynika. A gdy ktoś z naszej rodziny, znajomych i bliskich nawróci się i zacznie iść za Panem, nikt o tym nie wspomina w telewizji, radiu czy pracy. Dlatego też, w sposób cichy i systematyczny, Królestwo Boże się szerzy i powoli ogarnia cały świat, ponieważ każdego dnia ogromna część ludzi się nawraca do Pana.

Rozejrzyj się dziś wokół siebie i znajdź w codzienności cuda, które dzieją się wokół Ciebie, może nawet każdego dnia. Podziękuj Bogu, za to wszystko co masz i niech Twoja postawa szerzy Królestwo Boże już tutaj na ziemi. Amen.