Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać.
Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi».
Opowiedział im wtedy następującą przypowieść:
«Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie?
A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona
i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła”.
Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.
Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie?
A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam”.
Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca».

Łukasza 15,1-1

Czy czujesz się czasem tak, jak zagubiona owca? Gubisz się czasem w swoim życiu osobistym, duchowym lub zawodowym? Czasem człowiek odrywa się od „stada” i reguł panującym w danym środowisku i chce iść sam, odważnie przed siebie. Młody chłopak nie mogąc już wytrzymać w domu rodziców i decyduje się wyprowadzić. Facet, który ma pracę, w której czuje się źle postanawia z dnia na dzień z niej zrezygnować. Wspólnota, w której jesteś, nagle staje się dla Ciebie zbyt ciasna i szukasz innej. Oczywiście nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że decyzje te są przemyślane, a nie podejmowane tylko na emocjach. Czasem można wrócić z powrotem, jeżeli nasza decyzja okazała się błędną. I tak rodzice przyjmą nas ponownie pod swój dach, ale szef, z którego firmy odszedłeś, już nie będzie chciał najprawdopodobniej przyjąć Cię ponownie.

Natomiast dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam, że do Jezusa zawsze możemy wrócić. Mało tego, On nas cały czas poszukuje, tak jak zagubionej owcy! Ilekroć my od Niego odejdziemy, On będzie na nas czekał! Tak więc nie ważne jakim jesteś grzesznikiem i ile uciekasz od Boga, On i tak Ciebie szuka. A gdy Ty pozwolisz Mu się odnaleźć, to radość w niebie jest ogromna, o czym mówi nam ostatni werset radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca.

Tak więc zachęcam Cię dziś do tego, abyś nie bał się swojej przeszłości i sam siebie nie wykluczał, ponieważ Jezus Cię szuka i czeka, aż dasz mu się odnaleźć. Może dziś jest ten dzień, w którym warto iść i odbyć spowiedź z całego życia, albo wyspowiadać się z tego, co do tej pory podczas spowiedzi nie przechodziło Ci przez gardło? Daj odnaleźć się Jezusowi, aby mógł Cię z wielką radością uściskać na powitanie. Amen.