Jezus nauczał raz w szabat w jednej z synagog.
A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować.
Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: «Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy».
Włożył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga.
Lecz przełożony synagogi, oburzony tym, że Jezus w szabat uzdrowił, rzekł do ludu: «Jest sześć dni, w których należy pracować. W te więc przychodźcie i leczcie się, a nie w dzień szabatu!»
Pan mu odpowiedział: «Obłudnicy, czyż każdy z was nie odwiązuje w szabat wołu lub osła od żłobu i nie prowadzi, by go napoić?
A tej córki Abrahama, którą szatan osiemnaście lat trzymał na uwięzi, nie należało uwolnić od tych więzów w dzień szabatu?»
Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników, a lud cały cieszył się ze wszystkich wspaniałych czynów, dokonywanych przez Niego.

Łukasza 13,10-17

Jak wygląda Twój dzień szabatu? Czy niedziela jest dla Ciebie dniem, w którym nadrabiasz wszystkie zaległości z całego tygodnia? A może cały dzień spędzasz w łóżku przed telewizorem, stresując się już myślą, że jutro znów poniedziałek? W dzisiejszej Ewangelii widzimy Jezusa, który uzdrawia Niewiastę oraz przełożonego synagogi, który oburza się, że w dzień szabatu Jezus uzdrawia. Czytając ten fragment zastanawiałem się dlaczego przełożony synagogi oburzył się na uzdrowienie chorej Niewiasty, która od 18lat miała ducha niemocy, a sam również wykonywał prace związane chociażby z napojeniem wołu i osła? Po krótkim namyśle odpowiedź jest bardzo prosta … osioł i wół byli mu potrzebni, a Niewiasta i inni, którzy przychodzili do Jezusa już niekoniecznie. Podchodząc do sytuacji z drugiej strony i zakładając, że Niewiasta jest członkiem rodziny lub osobą, z którą przełożony współpracuje na jakimś polu, to czy równie mocno przełożony synagogi oburzył by się na uzdrowienie Jezusa w szabat? Nie sądzę!

Egoizm powoduje w nas zachowania, które nas ośmieszają, tak jak w przypadku przełożonego i innych przeciwników Jezusa *„Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników”. *

Niedziela jest dniem, w którym przede wszystkim uwielbiamy Boga i dziękujemy mu za wszystkie łaski jakimi nas obdarował minionego tygodnia oraz prosimy Go, o dar Ducha Świętego na nadchodzący tydzień. To Bóg powinien być najważniejszy, a nie sprzątanie, zakupy, telewizja i inne rozpraszacze, które odciągają nas od Niego. Jeżeli nasza niedziele sprowadza się do tego, aby sobie dogodzić, a Bóg może gdzieś tam się „wciśnie” w nasz grafik i powiedzmy „odhaczymy” Mszę Świętą wieczorną, to czy nasza postawa różni się od przełożonego synagogi? Jeżeli idziemy do Boga tylko gdy go potrzebujemy, a w pozostałe dni jest On dla nas nieważny, to nasza postawa jest równie egoistyczna, co postawa przeciwników Jezusa z Ewangelii.

Dziś mamy poniedziałek, więc jesteśmy świeżo po naszym dniu szabatu. Zastanówmy się jak uwielbialiśmy Pana tego dnia i czy w naszym „grafiku” na ten dzień był On na pierwszym miejscu.