Jezus powiedział do faryzeuszów i uczonych w Prawie: „Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie opuszczać.
Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku.
Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą”.
Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: „Nauczycielu, tymi słowami nam też ubliżasz”.
On odparł: „I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie”.

Łk. 11,42-46

Czytając dzisiejszy fragment zacząłem się zastanawiać co jest złego w tym, że faryzeusze zajmują pierwsze miejsca w synagogach, albo w pozdrowieniach na rynku? Gdy jednak wczytałem się bardziej w ten fragment, doszedłem do wniosku, że chodzi tutaj o coś głębiej, a mianowicie o intencje. Czy zdarza się Tobie robić pewne rzeczy z myślą: „jak to zrobię to zyskam w oczach Boga„? Właśnie takie zachowania tak rozzłościły Jezusa, ponieważ faryzeusze zajmując pierwsze rzędy w synagogach chcieli zdobyć sobie przychylność Boga. A przecież nie musimy się o nią starać! Dla Boga najważniejsze jest nasze serce, które powinniśmy nieustannie kształtować i karmić naszą miłością do Boga i bliźniego.

Oczywiście nie ma nic złego w praktykach religijnych i siedzeniu w pierwszych rzędach na Mszy Świętej. Mają one jednak służyć nam do kształtowania naszego serca, a nie zdobywaniu przychylności Boga i pokazaniu się przed innymi jak mocna jest nasza wiara.

Pomódlmy się dziś do Boga, aby otwierał nasze serca każdego dnia na działanie Ducha Świętego i aby nasza wiara nigdy nie służyła nam do zdobywania przychylności Boga czy bliźnich. Amen.