Manifest ku sprawiedliwości – lekcja życia

Niedawno po zajęciach zaczepia mnie kolega z grupy. Miły człowiek i opowiada o swojej pracy doktorskiej (to jedyny temat u nas w grupie), po chwili pyta czy dobrze pamięta, że ja piszę o prowadzeniu działalności w Polsce. Ucieszył mnie fakt, że kojarzy mnie spośród wielu ludzi na roku. Dyskusja trwa, kolega opowiada o tym, że jedzie na wymianę doktorantów do Czech i z ogromną pasją opowiada, że zajmuje się tłumaczeniami. Słucham grzecznie tym bardziej, że razem kierujemy się do wyjścia. Gdy jesteśmy przy drzwiach wyjściowych ów towarzysz „podróży” podbiega gdzieś i wręcza mi ulotkę na której ogłasza się jako tłumacz. Wzięłam, podziękowałam i powiedziałam, że jeśli ktoś będzie potrzebował takiego wsparcia na pewno polecę (nie znam nikogo innego kto by wykonywał takie tłumaczenia). Podałam koledze rękę i biegnę na busa, aby szybko wrócić do pracy.

Już się odwracam, zakładam płaszczyk i widzę jak owy kolega bierze swoje ulotki i podbiega do grupki dziewczyn z naszej grupy, aby zaprezentować im swoje „dzieło”. Dziewczyny jednak reagują krzykiem typu „zabierz te ulotki” tylko… mniej ładnie… to wprawiło mnie w osłupienie. Ja rozumiem, że mogły się śpieszyć czy coś. Ale można było grzeczniej – na przykład:  nie, dziękuję Ci. Tym bardziej, że to są prawnicy… mają pomagać ludziom.
Cała sytuacja bardzo mnie poruszyła i wzbudziła bunt do traktowania drugiego człowieka bez szacunku. Oczywiście opowiedziałam wszystko Przemkowi. I choć jest to wyjątek od reguły – poniżej owe namiary na kolegę z opowieści, aby stało się zadość temu traktowaniu postanowiliśmy mu pomóc! On nic o tym nie wie, spoko, nie musi 🙂 Jeśli więc ktoś potrzebowałby tłumaczenia – polecam, wiem że to będzie tłumaczenie z pasją!

czeskitlumaczenia@onet.pl
Telefon: 696 879 006

Ponieważ, jak mówi nasz Przyjaciel, wszystko jest lekcją – jakie wnioski wyciągniemy z tego wydarzenia?

  1. Każdy jest człowiekiem. Traktuj więc innych tak samo jakbyś chciał być traktowany.
  2. Można tak zapędzić się w robieniu „sukcesu”, że zapomni się o człowieczeństwie. Należy być czujnym i badać własne emocje oraz reakcje.
  3. Pamiętaj, że to jak traktujesz innych pokazuje jakim człowiekiem jesteś!
  4. Pamiętamy tylko tych ludzi, którzy zrobili coś dobrego dla innych, nie dla siebie.
  5. Ćwicz asertywne odmawianie: z zachowaniem własnej i cudzej godności.
  6. Wspieraj innych. To jak i czy przyczyniasz się do cudzego sukcesu przygotowuje Twoje życie na niesamowite rzeczy.
  7. Każdy wpis konsultuj z Mężem, ajj to nie 😉 to moja własna zasada 😉